Wieczorek patriotyczny ze Stefanią Hanausek

wiecz patr 300Listopad jest miesiącem, w którym szczególnie myślimy o naszej Ojczyźnie oraz o tych, którzy walczyli o jej wolność. Wyrazem tego był wieczorek patriotyczny, który odbył się w naszej bursie 14 listopada 2019 r.

Była to okazja do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych oraz zapoznania się z postacią Stefanii Hanausek, która jest naszą bohaterką Polski Niepodległej. Stefania Hanausek była uczennicą Szkoły Powszechnej a potem gimnazjum przy Zakładzie Wychowawczym Sióstr Urszulanek w Tarnowie. Jest więc nam bliska, jako była wychowanka szkoły urszulańskiej, na której miejscu obecnie jest nasza bursa.


Stefania po ukończeniu studiów na wydziale prawa, już w czasie wojny zatrudniła się w niemieckim sekretariacie Landkomisariatu. Jako członek Związku Walki Zbrojnej wykorzystywała swoją pracę, na rzecz Polski: niszczyła dokumenty mogące zdekonspirować walkę podziemną, wykradała listy oskarżające Polaków, udało jej się pozyskać dane dotyczące m.in. rozlokowania niemieckich oddziałów Wehrmachtu, umiejscowienia obiektów wojskowych, w tym baz i lotnisk. Pewnego razu udało jej się zniszczyć listę osób przeznaczonych przez Niemców do aresztowania.

We wrześniu 1940 roku Stefania Hanausek została wydana i aresztowana przez Gestapo. Budowano się jej męstwem, gdyż nikogo w czasie przesłuchań nie wydała, a siłę czerpała z modlitwy. Została zamordowana przez hitlerowców w lesie „Kruk” w Skrzyszowie 23 lipca 1941 r. Podobno przed śmiercią krzyknęła: „Strzelajcie do tej polskiej piersi, ja idę do swojego Boga!”

 Stefania Hanausek

wieczorek patriotyczny