Kurs Alpha dla młodzieży

kurs alphaW każde poniedziałkowe popołudnie przez tarnowską furtę u urszulanek przechodzi wielu młodych, pełnych entuzjazmu i roześmianych uczestników kolejnej kolacji alphowej. Pierwsi zjawiają się koordynatorzy, tuż po nich - gospodarze i pomocnicy. Skoro zapraszamy ludzi na kolację, to wspólnota zawiązuje się wpierw... przy kuchennym blacie. Członkowie ekipy dbają o to, by każdy z uczestników poczuł się prawdziwie gościem - oczekiwanym, przywitanym i podjętym przynajmniej dobrą kanapką i herbatą, przy której dyskusje zawsze toczą się obficiej.

Gdy zaplecze techniczne jest już gotowe, wszyscy odpowiedzialni zbierają się na chwilę wspólnej modlitwy za uczestników, siebie nawzajem i wszystko, co stanie się ich udziałem w ciągu najbliższych godzin. Następnie, niczym dobrze przeszkolona jednostka specjalna, zajmują swoje stanowiska. Jedni witają przychodzących, inni podają kolację, ktoś prowadzi integrację, a jeszcze ktoś inny, podając kubek herbaty, zaczyna przyjacielską pogawędkę. Niezależnie od wykonywanych zadań cel jest jeden: poprowadzić innych do Jezusa.

Kurs Alpha to seria dziesięciu spotkań, u nas w poniedziałkowe wieczory, w czasie których uczestnicy poruszają tematy dotyczące podstaw naszej chrześcijańskiej wiary. Atmosfera tych spotkań nie przypomina ani słuchania akademickiego wykładu czy niedzielnego kazania, ani tradycyjnej, szkolnej katechezy. Jest to dobra przestrzeń na zadawanie pytań, dzielenie się doświadczeniami, przemyśleniami i wątpliwościami, które każdy w sobie nosi. Ważnym momentem każdej edycji jest wyjazd weekendowy, w czasie którego młodzi pochylają się nad tematami dotyczącymi Ducha Świętego, mają szansę posmakować modlitwy wstawienniczej i modlitwy uwielbienia, a także lepiej się poznać i zintegrować w warunkach odmiennych od tego, czym żyją na co dzień. Kurs jest otwarty zarówno dla tych, którzy przyznają się do swojej wiary i praktykują, jak i dla osób określających się jako „poszukujące” czy wprost niewierzące.

alpha tarnow 1

Inicjatywa zorganizowania tego rodzaju spotkań w naszym domu zrodziła się z chęci odpowiedzenia na pragnienia i potrzeby młodzieży, zaoferowania czegoś tym, którzy pragną „więcej”. Najpierw kilka sióstr przeszło kurs Alpha jako zwyczajni uczestnicy, by doświadczyć tego, na co chciały później zaprosić młodych. Przedsięwzięcie okazało się dość nowatorskie, ponieważ do tej pory na terenie Tarnowa odbyło się już wiele edycji tego kursu dla studentów, pracujących, dorosłych i więźniów, ale nigdy nie było Alphy dla młodzieży. Zaproszenie na pierwszą, „pilotażową” edycję zostało skierowane do dziewcząt mieszkających w naszej tarnowskiej bursie oraz uczniów s. Marty Drobienko z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie, a w zorganizowanie i poprowadzenie spotkań zaangażowały się osoby z Duszpasterstwa Akademickiego „Tratwa”, mające już doświadczenie w tym zakresie. Kolejna edycja młodzieżowej Alphy o znacznie szerszym zasięgu, otwarta dla uczniów szkół średnich z terenu całego Tarnowa trwała od września do grudnia 2018 roku, a trzeci już kurs z tej serii rozpoczął się 4 lutego 2019 r. W skład obecnej ekipy prowadzącej wchodzą zarówno studenci z „Tratwy”, jak i uczestnicy poprzedniej edycji, którzy chcieli dać od siebie więcej. Z ramienia tarnowskiej wspólnoty bezpośrednio angażują się s. Marta Drobienko, s. Julia Musioł i s. Monika Pławecka, natomiast w czasie spotkań pozostałe siostry trwają na adoracji za uczestników i prowadzących, tworząc część ekipy zwaną grupą modlitewną. Taki wymiar wsparcia dla młodych jest nie mniej ważny niż wykonanie konkretnych prac i przygotowań. Liczy się wielowymiarowa, życzliwa obecność i otwartość na młodych, z ich radościami i troskami, entuzjazmem i pytaniami.

Kolejne poniedziałki mijają, ekipa głowi się nad atrakcyjnym menu na kolacje, a dyskusje uczestników stają się coraz dłuższe i głębsze. I tak przy jednym stole spotykają się chemicy i kucharze, humaniści i matematycy, studiujący i pracujący, by podzielić się wiarą, na jakimkolwiek etapie swojej wędrówki teraz się znajdują...

 

s. Monika Pławecka OSU

 

alpha ulotka